Uuden viinivuoden viiniritareiden ensimmäinen mielenkiintoinen viinipruuvi järjestettiin 20.2. Vinoteekissa. Tilaisuudessa Laura Arranz Winefair Oy:stä kertoi Espanjan viinialueiden kehittymisestä ja varsinkin Pohjois-Espanjasta löytyi paljon mielenkiintoista kuultavaa ja suuri osa maistetuista viineistä oli tältä alueelta.
Cava-tervetulojuoman jälkeen maistoimme laajan skaalan erikoisempia viinejä/rypäleitä/alueita leivän ja kypsien juustojen kera.
WHITE WINES
* Teixadura grape: Beade Primacia, from Bodegas APortela in Galicia (north of Spain), D.O. Albariño
* Godello Grape: Madai Godello sobre lías, from Bodegas Madai, in D.O. Bierzo Area (north of Spain)
* Verdejo Grape: Lagar del Rey, from Bodegas Valderhermoso Valladolid, Spain (D.O. Rueda)
*Viura Grape: Ontañón Vetiver, from Bodegas Ontañon, 100% viura grape, DO. Rioja
RED WINES
* Tempranillo Grape: Nuestro, from Bodegas Díaz Bayo in Valladolid (D.O.Ribera Del Duero)
* Mencía Grape: Madai Mencía sobre lías, from bodegas Madai in Bierzo Area (DO Bierzo)
* Pinot Noir: Sagayo from Bodegas Finca Dehesa de Cadozos in Zamora
* Monastrell grape: Flor de Clotas y Clotas Monastrell from the winery Clotas in Castellon
Kaikki viinit olivat mielenkiintoisia ja puhtaita tyylinäytteitä, mutta seuravat viinit nousivat maistelussamme suosikeiksi:
Valkoisista suosituin oli Lagar del Rey, joka on hedelmäisen raikas ja kesäinen Sauvignon Blancin tyylinen viini.
Punaisista ykköseksi nousi Nuestro, täyteläinen kevyesti tammitettu pihviviini, jossa oli paljon samankaltaisuuksia Riojan tyylisuunnan kanssa.
Kiitokset Lauralle ja miehelleen mainioista ja mukavasta illasta!
Olli Heikkilä